• Wpisów: 19
 • Średnio co: 54 dni
 • Ostatni wpis: 2 lata temu, 12:35
 • Licznik odwiedzin: 8 754 / 1098 dni
 
paulina098
 
.paulina: Cześć !
Dzisiejszym tematem będzie AKCEPTACJA SIEBIE.

Akceptacja siebie ma ścisły związek z samooceną , z wewnętrznym obrazem siebie , ze świadomością siebie oraz z poczuciem własnego „Ja”. To przede wszystkim znajomość własnych emocji , rozumienie samego siebie , samopoznanie. Świadome obserwowanie siebie i samopoznawanie się daje możliwość samorozwoju, umocnienia wiary we własne siły, poczucie pewności siebie, porównanie własnych możliwości z aspiracjami. Wgląd w siebie, znajomość własnych emocji płynących z ciała jest kluczem do sukcesu w kontaktach z innymi ludźmi. Jest to podstawą do zdobywania umiejętności rozumienia innych osób, rozumienia ich nastrojów i zachowań oraz do właściwego reagowania na nie.
Osoby akceptujące siebie wiedzą co czują , potrafią odczytywać swoje uczucia ,oraz lepiej kierują swoim życiem. Ma to dość duży wpływ na choćby przekazywanie empatii innym ludziom , czy motywowanie siebie , podejmowania decyzji na przyszłość. Osoby akceptujące siebie będą dokonywały szybkich nieświadomych wyborów, dzięki którym będą odczuwały satysfakcję z życia.
Akceptacja siebie pozwala przede wszystkim na zaakceptowanie siebie takim jakim jesteśmy. To dawanie sobie pozwolenia na posiadanie wad i zalet , oczekiwań , słabości. Akceptacja siebie to uświadomienie sobie że własne życie jest prowadzone w zgodzie z własnymi wartościami i przekonaniami. Według słowników psychologicznych , akceptacja siebie to :
„… postawa człowieka wobec własnej osoby, wyrażająca stopień zadowolenia z siebie „  
„..termin zakładający, że akceptacja taka opiera się na względnie obiektywnej ocenie własnych talentów, możliwości i ogólnej wartości, realistycznym rozpoznawaniu ich ograniczeń i odczuwanej satysfakcji zarówno z tych talentów jak i ich zakresu.”
Nasze przekonania dotyczące nas samych wynikają z naszych doświadczeń i przeżyć, z których dowiadujemy się kim jesteśmy, na co nas stać, co potrafimy a czego nie i jak inni ludzie się do nas odnoszą.
Myślę że akceptacja siebie jest bardzo ważna w dzisiejszych czasach , choć mam takie wrażenie że w szczególności młode dziewczyny – bardzo duży ich odsetek – ma z tym problem. Głównie tutaj chodzi o akceptację własnego ciała. Każda z nas chciałaby mieć piękne ciało – mam tutaj na myśli ; biust , płaski brzuch , zgrabne nogi – owszem , zgadzam się z tym bo sama chciałabym mieć idealną figurę , ale niestety nie mam.
Jeśli Wy dziewczyny macie trochę zbędnych kilogramów to do roboty ! Załamywanie się i mówienie sobie jakie to my nie jesteśmy brzydkie nie uczyni z nas pięknej. Dieta , ćwiczenia. Tyczy się to zarówno kobiet jak i mężczyzn – bo nie tylko my kobiety , mamy problem z akceptacją siebie. Wiecie to jest tak że jak uczymy się długo na jakiś sprawdzian z przedmiotu którym się totalnie interesujemy i dowiadujemy się że dostajemy 5 , to jest to taka motywacja że można się jednak tego nauczyć. Tak samo jest z ćwiczeniami. Jak ćwiczymy przez jakiś czas , zaczynamy dostrzegać jakieś efekty chcemy więcej , aby dążyć do upragnionej wagi i idealnego – naszym zdaniem – ciała.
Dajcie znać czy Wy akceptujecie siebie , swoje ciało , charakter. Czy lubicie siebie. Czekam na Wasze komentarze.
Bay ;*

Nie możesz dodać komentarza.

  Wyświetlanie: od najstarszego | od najnowszego
 •  
   
  Ja cały czas uczę się akceptować siebie. Bycie introwertykiem w moim przypadku nie pomagało mi w pewności siebie. Przez całe życie byłam nieśmiała i stałam w cieniu. Tak naprawdę przemiana rozpoczęła się pod koniec liceum. Uwierzyłam, ze więcej rzeczy jestem w stanie zrobić. Na więcej miałam wpływ. Zaczęłam bardziej o siebie dbać, co prawda dalej jestem introwertykiem ale grono dobrych znajomych i cele życiowe potrafią poprawić akceptację siebie. Uważam, że dużo tkwi w wychowaniu dzieci. Dziewczynkom wkłada się do głowy, że mają być zawsze grzeczne, ułożone i muszą dostosywać się do wielu norm. Uważam, ze po części muszą 'rezygnować z siebie', zeby sprostać wymaganiom. Nie zawsze akceptacja idzie z tym w parze. Ale nie chcę generalizować. Uważam tylko, że w każdym wieku można zaakceptować siebie. Mamy wpływ na swoje życie. Powinniśmy umieć doceniać wszystko co dostajemy. Trochę odbiegłam od głównego tematu dyskusji ale chciałam to napisać. :) Pozdrawiam
   
 •  
   
  Ja dzięki wspaniałym ludziom wokół mnie zaakceptowałam siebie taką jaka jestem. Wsparcie to podstawa i trzeba wierzyć we własne siły.
   
 • awatar
   
   
  ♀иαćραиα♥ ρσωιєтяzєм
  Cos dla mnie /Lena
   
 •  
   
  Ja przez wiele lat nie potrafiłam zaakceptować tego jaka jestem. Nie chodzi tylko o wygląd ale także o charakter. Wciąż mam z tym problem, ale staram się odnaleźć siebie i zaakceptować to jaka jestem. Zaakceptować wszystkie słabości, które mam i nie załamywać się jeśli przez nie coś mi nie wychodzi. To nie jest łatwe, zwłaszcza w dzisiejszych szkolnych realiach, w których gdy nie jesteś taki jaki ludzie chcą żebyś był to musisz pogodzić się z samotnością.
   
 •  
   
  jeśli sami siebie zaakceptujemy to zrobią to też inni ;)
   
 •  
   
  Ja mam czasami chwile załamki, ale zaraz myślę, że szkoda czasu na zamartwianie się, trzeba patrzeć na siebie pozytywnie ; )
   
 •  
 •  
   
  Mądre słowa. :D

  Zapraszamy do siebie. <3
   
 •  
   
  Akceptacja to najlepszy komplement jaki możemy uzyskać od kogokolwiek. I wtedy człowieka dopada taka beztroska radość, że jednak dodaje to pewności siebie.
   
 •  
   
  akceptuje siebie i nie mam nic sobie do zarzucenia, no może czasami mam ;D
   
 •  
   
  ciekawy wpis :D

  zapraszam do siebie :)
   
 •  
   
  Ciekawy wpis . Akceptacja....
   
 •  
   
  ciekawy wpis
  (w wolnej chwili zapraszam do mnie)
   
 •  
   
  Ciekawy blog i mądre wpisy.
   
 •  
   
  Akceptacja siebie i innych. Muszę się jeszcze trochę tego nauczyć. Ostatnio przez to że czternastoletni chłopak nie był akceptowany przez innych popełnił samobójstwo. Smutne :(
   
 •  
   
  ciekawy pomysł na bloga :) polubienie i akceptacja własnej siebie to jednak podstawa... wtedy jest o wiele prościej w tym cholernym życiu... w wielu sytuacjach...
   
 •  
   
  Prawda święta prawda świetny wpis mi się podoba
  Fajny blog
  Pozdrawiam :*
   
 •  
   
  Każdy z nas powinien zaakceptować siebie i innych bez tego sami z własnym sobą będziemy czuć się najlepiej. Ja siebie akceptuje, ale zdarzają się dni że nie mogę zaakceptować swojej wagi, ale staram się myśleć pozytywnie każdego dnia.
   
 •  
   
  Bardzo ważną kwestie poruszyłaś. Chociaż ja jestem w pełni świadoma tego co napisałaś to i tak mam problem z akceptacją siebie. Pracuję nad tym, ale zawsze znajdzie się ktoś, kto nawet drobnym słowem zrujnuje wszystko co starałam w sobie odbudować i zaczynam się od nowa zadręczać. A w lustro patrzeć nie mogę. Wydaje mi się jednak, że trzeba po prostu pracować nad sobą, rozwijać się, mieć pasję, wówczas powoli dochodzi do nas, że jesteśmy coś warci.
   
 •  
   
  Ja również mam problemy z akceptacją, nie znoszę siebie, swojego ciała...