• Wpisów: 19
  • Średnio co: 63 dni
  • Ostatni wpis: 2 lata temu, 12:35
  • Licznik odwiedzin: 9 401 / 1272 dni
 
paulina098
 
.paulina: Cześć !
Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na pytanie : Czy to prawda że przeciwieństwa się przyciągają ? A może warto szukać kogoś podobnego do nas ? Jak dobierać osobę na całe życie ?
Czy ludzie szukają osób podobnych do siebie , które wyznają te same wartości o takich samych cechach charakteru i mających takie same pasje ? Czy też może poszukujemy ludzi  różniących się od nas  zachowaniem , wyznaniami  i pasjami?
Osobiście myślę że nigdy nie będziemy w stanie odpowiedzieć jednoznacznie na te pytania. Według mnie odpowiedź brzmi : I tak, i nie.
Wiecie to już jest tak że podobieństwa w jakiś sposób  budują relację. Z badań wynika że duża część badanych osób poszukuje partnera podobnego do siebie pod względem osobowości. Wzajemne porozumienie, podobna hierarchia wartości, zbliżone światopoglądy, ale również podobna atrakcyjność fizyczna sprawiają, że osoby oceniają wysoko wzajemną wartość  partnerów do stworzenia satysfakcjonującego związku, dającego zadowolenie i spełnienie. Trudno się temu dziwić, ponieważ biorąc pod uwagę kwestię światopoglądową – zbyt duże różnice w wyznawanych wartościach są ciężkim tematem w związkach.
Przeciwieństwa natomiast decydują o atrakcyjności. Według badań z którymi się zapoznałam wychodzi na to że często szukamy naszych przeciwieństw , ponieważ dość duża część społeczeństwa nie chce aby ich partner był idealną kopią nas samych , bo jednak nie szukamy własnego odbicia lustrzanego tylko osoby która będzie nas dopełniać. Jedynym niebezpieczeństwem jest to że związek oparty wyłącznie na przeciwstawieństwach leży często w nieświadomości, ponieważ partnerzy nie zauważają swojego dopasowania, dopóki nie pojawią się takie warunki, które zmienią zachowanie któregoś z partnerów.
Zatem jak dobrać tą osobę na całe życie?
Dużo łatwiej jest nam znaleźć partnera jeśli uświadamiamy sobie zarówno swoje potrzeby dotyczące wspólnych cech , które oboje z partnerów powinni posiadać , ale również cech komplementarnych które będą tą osobę dopełniały. Najważniejsze jest, by przy wyborze partnera kierować się zarówno potrzebami podobieństwa jak i komplementarności. Warto pamiętać, że bez wzajemnej szczerości i zrozumienia, niezależnie od dopasowania charakterów, żadem związek nie przetrwa długo.

Nie możesz dodać komentarza.

  Wyświetlanie: od najstarszego | od najnowszego