• Wpisów: 19
 • Średnio co: 54 dni
 • Ostatni wpis: 2 lata temu, 12:35
 • Licznik odwiedzin: 8 754 / 1098 dni
 
paulina098
 
.paulina: Cześć ;*
Większość ludzi postrzega egoizm jako coś złego, a w gruncie rzeczy każdy z  nas po części tym egoistą jest. Gdzie jest więc granica?

Bardzo długi czas żyłam w przekonaniu że ludzie z natury są dobrzy, ale czasami coś im nie wychodzi. Im jestem starsza tym bardziej sobie uświadamiam że ludzie są źli, a dobro jest albo przypadkiem, albo wyjątkiem.

Myślenie o własnych potrzebach nie jest niczym złym, ale należy znać w tym umiar.  Często wam powtarzam że powinniście być szczęśliwi, że macie stawiać sobie jakieś cele i uparcie do nich dążyć tak abyście to przede wszystkim Wy czuli się zwycięzcami. My sami powinniśmy być dla siebie na pierwszym miejscu , ale zdaję sobie sprawę z tego że jest masa ludzi ,którzy czują się zaniedbani albo nawet wykorzystani, przez ciągłą pomoc innym przy czym sami nie otrzymują kompletnie nic w zamian. Bycie egoistą to nic złego , ponieważ są chwile kiedy wręcz wskazane jest myśleć tylko i wyłącznie o sobie, bo przecież nie można pomagać innym skazując jednocześnie nas samych na problemy. Bycie dobrym człowiekiem jest ważne, ale musimy zdać sobie sprawę z tego że wszystkich nie uszczęśliwimy, więc bądźmy dobrzy dla osób które nas otaczają, ale przede wszystkim – dla nas samych. Egoizm jest dobry w granicach rozsądku. Czasami nie rozumiem ludzi, którzy odbierają to w sposób negatywny , bo od  kiedy myślenie o sobie jest złe? Chodzi głównie o zdrową, jeszcze raz powtórzę -zdrową chęć troszczenia się o własne potrzeby. Zauważyłam że ludzie którzy mówią źle o samych sobie często są lepiej przyjmowani w społeczeństwie niż ci którzy charakteryzują się pewnością siebie i znają dokładnie swoją wartość. Przykre zjawisko zważając na fakt że życie w dzisiejszych czasach nie jest proste.


Może Wy mi odpowiecie na pytanie co jest złego w kochaniu samego siebie? Czy egoizm to coś złego?
Czekam na komentarze i może jakieś propozycje dotyczące wpisów. Miłego dnia ;*

Nie możesz dodać komentarza.

  Wyświetlanie: od najstarszego | od najnowszego
 •  
   
  @Don't Forget.: Właśnie cos takiego chciałam napisać :)

  W sumie egoizm to tak jakby synonim tej troski o siebie, coś jak sarkazm a cynizm; ten drugi jest jakby z "cięższego kalibru". I tu jest podobnie - dbanie o siebie, które popada w skrajność.
   
 •  
   
  Wydaje mi się,że jest zły i dobry egoizm . Tylko jak piszesz, nieraz zaciera się granica pomiędzy tym . Niektórzy przesadzają z tym , chcąc dojść do czegoś , idąc po trupach do celu , nie zważając na innych . A to chyba nie o to chodzi. Ważne chyba,żeby dojść do czegoś , mieć przy tym pewne wartości i szanować drugiego człowieka. Bo nieraz nie wiemy czy ten człowiek kiedyś nie pomoże nam jeśli przez tą zbytnią pewność siebie noga nam się nie podwinie.
   
 •  
   
  *@.paulina:* Ale sentyment był.
   
 •  
   
   
 •  
   
  No ja akurat siebie nie kocham i nie pokocham raczej nigdy :)
   
 •  
   
  Moim zdaniem powinniśmy myśleć o sobie w sumie w równym stopniu jak o najbliższym. Żebyśmy nie zaniedbali ani siebie ani bliskich.
   
 •  
   
  Zależy jaki egoizm :) Jeżeli taki, że pozwalamy sobie na odpoczynek oglądając ulubiony film zamiast po raz kolejny pomagać komuś innemu, jeżeli spełniamy swoje marzenia, dążymy do sukcesu to nie jest to nic złego. Żeby odnieść sukces zawsze trzeba być trochę egoistą, bo swoje sprawy niekiedy trzeba postawić ponad wszystko inne. Ale jeżeli egoizm ciągnie ze sobą arogancję bądź pychę( która moim zdaniem wynika ze zbyt dużej pewności siebie) nie jest ok.
   
 •  
   
  Każdy jest egoistą, ale nikt nie chce się przyznać! ;)
  Trzeba po prostu zwracać uwagę na swoje potrzeby, ale w tym samym czasie pomagać innym , jeśli jesteśmy w stanie.
  Chyba, że dana osoba wykorzystuje naszą 'dobroduszność' co daje się zauważyć...wtedy mówimy 'Arrivederci!' i po sprawie..
   
 •  
   
  Zdrowy egoizm jest jak najbardziej wskazany, gorzej jak przechodzi w egocentryzm ;) A co do ludzi to chyba Machiavelli powiedział, że "ludzie będą z natury dla Ciebie źli, chyba że koniecznosc zmusi ich, aby byli dobrzy" i mial w tym sporo racji.
   
 •  
   
  W przyrodzie egoizm jest zjawiskiem normalnym, każdy organizm jest z natury egoistyczny. Nawet u podstaw zachowań altruistycznych leży czysty egoizm i własna korzyść. Mówiąc krótko - egoizm to zdrowa i całkiem naturalna postawa.